قاره اروپا را همه به عنوان قاره سبز می‌شناسند.

شهر فرایبورگ آلمان یک شهر تاریخی کوچک در جنوب غربی این کشور و جز ء ایالت بادن-وورتمبرگ و در حاشیه‌ی جنوب غربی جنگل سیاه واقع شده است.


این شهر به دو قسمت بافت تاریخی و بافت شهری مدرن تقسیم می‌شود که در بافت تاریخی شهر به غیر از خودروهای امدادی امکان تردد هیچ‌گونه خودروی دیگری وجود ندارد و مردم تنها از دوچرخه‌های شخصی یا وسایل حمل و نقل عمومی مانند تراموا که از پرطرفدارترین وسایل حمل و نقل عمومی است استفاده می‌کنند.

فرایبورگ را می‌توان شهر دوچرخه‌ها نامید؛ شهری که در آن اکثر مردم شهر نسبت به سلیقه خود و نسبت به کاری که می‌خواهند انجام دهند دوچرخه مناسب خود را انتخاب می‌کنند. دوچرخه‌هایی که برای همه کار استفاده می‌شوند، برای رفتن به محل کار تا رساندن کودک خود به مدرسه و مهدکودک.

از پیر تا خردسال همه به استفاده از دوچرخه تشویق می‌شوند چون در این شهر قیمت حامل‌های انرژی مثل بنزین گران است و استفاده از دوچرخه یکی از به صرفه‌ترین راه‌های تردد در سطح شهر است.

فرهنگ دو چرخه سواری بین مردم این شهر نهادینه شده است و یکی از دلایلی که خود مردم شهر برای استفاده از دوچرخه عنوان می‌کنند، جلوگیری از آلودگی هوا و پاک نگاه داشتن هوای شهر است و حتی خیلی از آن‌ها مایل به خرید ماشین شخصی نیز نیستند و اگر زمانی به ماشین احتیاج باشد، با عضویت در باشگاه‌های ماشین سواری می‌تواند برای مدت زمان دلخواه ماشین کرایه کنند.

هوای پاک و سالم برای مردم شهر بسیار مهم است و همه با استفاده از دوچرخه و وسایل حمل و نقل عمومی که در این شهر تراموا است به پاکیزگی و پاک بودن هوای شهر خود کمک می‌کنند.

در فرایبورگ به جای پارکینگ‌های چند طبقه ماشین، پارکینگ‌های چند طبقه دوچرخه به چشم می‌خورد.