شرایط نگهداری گیاهان آپارتمانی
دسته بندی : عمومی , گل و گیاه ,

گیاه آپارتمانی به گیاهانی اطلاق می شود که به دلیل نداشتن مقاومت در برابر سرما بایستی در محیط مساعد و سربسته با توجه به نیاز به نور، حرارت و رطوبت مناسب در قسمتهای مختلف آپارتمان نگهداری شوند. عوامل مهم در رشد و پرورش گیاهان آپارتمانی عبارتند از: نور، آب، درجه ی حرارت و رطوبت، کود و خاک و تهویه ی مناسب گیاهان آپارتمانی با نشان دادن علائمی در ظاهر خود نیازهایشان را به نور، رطوبت، دماء تشنگی، غرقابی، سرد و گرم بودن محیط زیست و حمله ی آفات و امراض به ما منتقل می کنند. باغبان خانگی بایستی با مطالعه ی دقیق این کتاب با این علائم آشنا شوند و به موقع نسبت به رفع آن اقدام نمایند تا همیشه گیاهانی سالم، شاداب و سرحال داشته باشند.

 

1.نور

 نور مورد نیاز گیاهان آپارتمانی نور غیر مستقیم می باشد. در تاریکی هیچ گیاهی رشد نمی کند. دیوار به رنگ روشن (سفید) سبب رویش بهتر گیاهان می شود علت این امر انعکاس نور متوسط رنگ های روشن در آپارتمان های کم نور است. برگها و ساقه های گیاهان مستقر در پشت پنجره اغلب به طرف نور کشیده شده و خم می شوند جهت جلوگیری از این نقیصه و حفظ توازن روش بایستی گه گاهی آن را به یک طرف بچرخانید.

 مواظب باشید که گیاهان گلدار را هنگامی که گلها روییده اند حرکت ندهید. نور فلورسنت را می توان به عنوان جبران کمی نور به جای نور طبیعی جهت رشد گیاهان استفاده نمود. از لامپ هایی که از خود حرارت میدهند نظیر لامپهای مدادی برای گیاهان گلدار و از مهتابی ها یا لامپهای گازی برای گیاهان بدون گل و با برگ زینتی استفاده می گردد. بهترین وضعیت برای استفاده از نور مصنوعی در جایی که نور طبیعی کافی نمی باشد، استفاده از چند لامپ مهتابی (فلورسنت) آفتابی و سفید است.

گیاهان مورد نظر باید به فاصله حدود ۲۴ سانتیمتر در زیر مهتابی ها قرار بگیرند، به شرطی که لامپها حداقل حدود ۱۴ ساعت در روز روشن باشند، برای آسان تر شدن کار می توان از کلیدهای تایمردار استفاده کرد. البته این تجویز برای مکان هایی است که نور غیر مستقیم به میزان بسیار کم به آن جا می رسد و بدون نور کافی می باشد. علایم کمبود نور در گیاهانی که دارای برگ های سبز می باشند این است که برگهای جدید روییده شده در آپارتمان کوچکتر از برگ های اولیه می شوند و هم چنین فاصله ی برگها زیادتر شده و ساقه ی گیاه نیز لاغرتر میشود. در گیاهانی که برگهای رنگی دارند کمبود نور باعث می شود که رنگ اصلی آنها پریده و سبز رنگ شود از طرفی چنانچه مشاهده نمودید که گیاه در ساعات گرم روز بین ساعات ده تا شانزده حالت پژمردگی پیدا کرده و برگها ابتدا به زردی و سپس به رنگ قهوه ای تغییر رنگ پیدا کرده مطمئن باشید که از نور زیاد رنج می برد. آن را از پنجره دورتر قرار دهید یا در اواسط روز پرده ها را بکشید.

اصولا نور مستقیم آفتاب برای گیاهان آپارتمانی مخصوصا برگهای تازه جوانه زده مضر است و نبایستی نور آفتاب مستقیما از پشت شیشه ی پنجره به آنها بتابد. بهتر است نور از پرده کرکره ی نیمه باز و یا پرده ی توری عبور نموده و به اصطلاح فیلتر شده باشد. نکته ای که در مورد رسیدن نور کافی به گیاهان مستقر در پشت پنجره همواره باید مدنظر داشته باشید این است که آنانرا به طریقی چیدمان نمایید که گیاهان کوچک نزدیک به پنجره و گیاهان بزرگتر در پشت آنان با فاصله ی مناسب قرار گیرند به طوری که نور به تمام گیاهان بطور یکنواخت برسد.

 گیاهان مقاوم در نور نسبتا کم و دمای متغیر عبارتند از سانسوریای سبز، برگ عبایی، پتوس سبز و پتوس قلبی (اسکاندنس)، لاکی بامبو، آگلونما حرارت ۲۰-۲۲ درجه ی سانتیگراد تقریبا برای تمام گیاهان در شرایط معمولی آپارتمانی مناسب است.

ولی گیاهان گلدار نظیر سیکلمن، پامچال و آزالیا به هوای خنک تری نیاز دارند. . پایین ترین دما برای گونه های مقاوم مثل هدرا (پاپیتال)، برگ انجیری، نخل ها، شاخ گوزنی ۷و درجه ی سانتیگراد است. بعضی از گیاهان مثل گندمی و یوکا ۱- درجه سانتیگراد را تحمل می کنند ولی شادابی و طراوت اولیه ی خود را از دست می دهند. ریزش برگها در فاصله ی دو فصل، به علت تغییر ناگهانی درجه ی حرارت محیط زیست گیاه می باشد.

ادامه بزودیــ . . .
برچسب ها : گیاه , گیاه آپارتمانی , گل , گلخونه ,

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات