کاکتوس و ساکولنت
دسته بندی : گل و گیاه ,

تفاوت کاکتوس و ساکولنت
همیشه باید در نظر داشته باشیم که اولین قدم برای تشخیص نام گیاهان گوشتی اینست که بدانیم گیاه ما کاکتوس است یا ساکولنت؟
ساکولنت 
ساکولنت(succulent) که در بعضی منابع فارسی ساکیولنت نیز از آن یاد میشود به ګیاهان آبدار و ګوشتی ګفته میشه که عموما بدون تیغ بوده و دارای بدنه ای پرآب است این ګیاهان کوچک آب را در دیواره سلولی خود ذخیره کرده و در مواقع تشنګی از آب ذخیره شده استفاده میکند.
شاید مقاومت این ګیاهان در شرایط مختلف باعث محبوبیت ساکولنت ها در مقابل دیگر ګیاهان آپارتمانی شده است البته تنوع بسیار زیاد در شکل و فرم و به خصوص رنګ ساکولنت ها محبوبیت آن ها را بیشتر کرده است.
عموما اګر با دقت برګ های یک ساکولنت رو ببینید و لمس کنید حتما متوجه  این موضوع خواهید شد که در مقایسه با برګ های ګیاهان دیګر که از این خانواده نیستند برګها دارای ضخامت بیشتری است,در واقع این ګیاهان با انباشتن آب در برګ ها, ساقه ها و ریشه های خود از ګیاه در مواقع تشنګی محافظت میکنند
کاکتوس
کاکتوس یک نوع گیاه است که می تواند مقادیر زیادی آب را ذخیره کند و در زیستگاه های بسیار گرم و خشک زنده بماند. حدود ۲۰۰۰ نوع مختلف از کاکتوس وجود دارد که در اندازه، شکل، رنگ و نوع زیستگاه متفاوت است. تقریبا تمام کاکتوس ها به بیابان و مناطق خشک جنوب و شمال امریکا بومی هستند. با توجه به مورفولوژی جذاب، امروزه کاکائو در سراسر جهان یافت می شود.  جمع آوری بیش ازحد و از دست دادن زیستگاه تهدید اصلی برای بقا کوکتی های وحشی است. گونه های خاصی در معرض خطر قرار دارند، اما خوشبختانه تجارت اکثر گونه های کاکاشی توسط قانون ممنوع است.

قبل از هر چیز باید بدانیم که هر کاکتوسی ساکولنت است ولی هر ساکولنتی کاکتوس نیست !
در تفسیر جمله بالا باید متذکر شویم که کاکتوس ها جزو زیر مجموعه ی خانواده ی ساکولنت ها می باشند و به همین علت تمامی کاکتوس ها به نوعی ساکولنت و گیاه گوشتی نامیده می شوند .

حال باید بدانیم که تفاوت کاکتوس ها با سایر ساکولنت ها چه بوده است که آن ها را در یک زیر مجموعه جداگانه جای می دهد:
1- آرئول areole
    
کاکتوس ها همگی آرئول دارند ولی هیچ یک از ساکولنت ها آرئول ندارند. (آرئول برآمدگی بر سطح کاکتوس می باشد که از آنجا تیغ ها ، گل ها و ساقه های جانبی کاکتوس می روید.)

2- تیغ spine
    
تیغ ها راه شناسایی خوبی برای کاکتوس ها هستند ولی باید حواسمان باشد که بعضی از ساکولنت ها نیز تیغ دارند. تیغ های کاکتوس ها معمولا بیشتر از یکی در هر آرئول رشد می کنند و بیشتر به صورت چند تایی هستند. در ساکولنت ها تیغ ها  معمولا به صورت تکی و منظم می باشند.
3- برگ leaves
    
به جزء چند واریته خاص بقیه کاکتوس ها برگ ندارند. اگر گیاه شما برگ داشت در اولین مرحله می بایست به کاکتوس بودن آن شک کرد و بقیه نکات را سنجید.

4- گل flower
گل ها منحصر به کاکتوس ها نیستند و ساکولنت ها نیز دارای گل می باشند، اما گل های کاکتوس منحصر به فرد هستند.گل های کاکتوس معمولا بزرگ، بسیار پیچیده و چشمگیر می باشند.   
برچسب ها : گل , گیاه , کاکتوس , ساکولنت ,

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic